MENU

Tělesná aktivita v horku - termoregulace

25.07.2019 (11:42)

Aby mohlo tělo v horkém prostředí a při pohybové zátěži efektivně pracovat, je třeba udržet jeho teplotu v rozumném rozmezí. V minulém článku jsme řešili, jaké teploty tělo snese a také to, že při svalové práci poměr vytvořené mechanické a teplené energie není nejideálnější. Je třeba prostě chladit, stejně jako motor u auta, pokud nechladíte, přehřeje se a nikam nejedeteJ

Protože u člověka v pohybu nepřipadá vedení přebytečného tepla k nějakému studenému předmětu moc v úvahu, vyzařování tepla je v horku nedostatečné a odpařování tepla z dýchacích cest je minimální, musíme se spolehnout na skvělý mechanismus odpařování potu z tělesného povrchu – tedy poceníJ O tom, jestli se začnete potit nebo ještě ne rozhoduje opět hypotalamus. Indikátorem je mu teplota krve, která jím protéká. V závislosti na ní reguluje činnost potních žláz a vazodilataci (rozšíření cév) krevního řečiště v kůži.

Na obrázku je vidět potní žláza (světle modrá trubička) produkující pot z krevní plazmy. Hned vedle je znírozněn podíl pórů v danné zóně, což odpovídá intenzitě pocení v těchto oblastech. (zdroj schématu: https://blog.caretobeauty.com )

Odpařování potu snižuje teplotu povrchu, na kterém probíhá. V našem případě těla. Hlavní složkou potu je voda (99%), ve které jsou obsaženy ionty (sodík, hořčík, draslík, chlór) a močovina.  Běžný člověk je schopen v teplém prostředí vypotit 1 litr za hodinu. Člověk má schopnost vyprodukovat až 10 -12 l potu za 24 hodin. Při práci v horkém prostředí byly zjištěny ztráty 6-7 l potu během pracovní směny, během fotbalového zápasu 1,5 – 5l a během maratonského závodu (3 hod) třeba až výjimečné hodnoty 6,5l. Při dlouhodobém vystavení teplu se pocení postupně snižuje, a to i když je nahrazována ztracená voda.

Jaké množství vody a minerálních látek je tedy třeba doplňovat před, během a po pohybové aktivitě v horku? Jak mi může pomoci adaptace na teplo v mojí výkonnosti? Dozvíme se příštěJ

Michal Štohanzl