MENU

Nachlazení a pohybová aktivita - díl III - zotavení

4.06.2019 (13:53)

Předposlední díl naší minisérie o nachlazení (předchozí najdete zde: díl I. a díl II.) se týká jistě té příjemnější části a to vlastního zotavení. Ačkoli to nejhorší je za Vámi, často vyvstane otázka, kdy se zase pustit do akce a hlavně jakou intenzitou a objemem se do toho opřít.

Jakmile nemoc poleví, budete určitě ještě nějakou dobu vyčerpaní. Opět bude záležet na průběhu a délce nemoci.

Po klasickém týdenním nachlazení, kdy jste neměli (nebo měli, ale jen lehce) zvýšenou teplotu je vhodné první týden zařadit volnější tréninky ve střední intenzitě zátěže a další týden už se vrátit to normálního tréninkového režimu.

Pokud jste prodělali typickou chřipku, která vás držela několik dnů v posteli s horečkou zimnicí, bolestmi hlavy, kloubů svalů, návrat do původní formy může být zdlouhavější. Prodělanou nemoc můžete pociťovat přibližně měsíc. Literatura běžně uvádí, že se mnoha lidem sníží po útoku chřipky síla svalů až o 15%  a aerobní kapacita může být omezená až na dva měsíce. Tedy je možné, že se při tréninku budete cítit oslabení ještě dlouho po tom, co akutní fáze nemoci již skončila. V takovémto případě, je vhodné zařazovat pohybovou aktivitu nižší a střední intenzity po dobu dvou až čtyř týdnů, pro opětovné získání základů silových a rychlostních schopností a zároveň aerobní vytrvalosti, než se pustíte do těžších tréninků, intervalů či déle trvajících úseků v anaerobním režimu.

Specifičtější postup pro ty z Vás, kteří se řadí mezi výkonnostní sportovce, mají svůj tréninkový plán a  připravují se na závody. Nabídneme v příštím příspěvku.  

Michal Štohanzl